Tak walczą rycerze z Grabowa Tak walczą rycerze z Grabowa

Tak walczą rycerze z Grabowa. (© (wku) )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już w sobotę o godz. 15 w Sobótce (gm. Grabów) zobaczymy pokaz walk na miecze, a publiczność zostanie zaproszona do zabaw, prowadzonych przez 10-osobową drużynę rycerską grodu grabowskiego. Od niedawna jej siedziba znajduje się w budynku po dawnej szkole podstawowej w Besiekierach.

– Niedzielne obchody nocy świętojańskiej będą pierwszą okazją do zaprezentowania kultury rycerskiej i plebejskiej średniowiecza – mówi Wiesław Łaziński, zastępca wójta Grabowa. – Natomiast 29 sierpnia nasza grupa rekonstrukcji historycznej uświetni uroczystości w ruinach zamku w Besiekierach. Okazją do świętowania będzie oddanie do użytku sztucznego zalewu z plażą i przystanią kajakową oraz odbudowa fosy zamkowej.

Do sierpniowej rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem grabowianie wystawią 18 lekkozbrojnych pieszych, którzy wystąpią pod chorągwią Ziemi Łęczyckiej. W bitwie weźmie udział także drużyna rycerska z Ozorkowa.

– Razem z zaprzyjaźnionym bractwem opolskim będę walczył w składzie ciężkozbrojnej Chorągwi Mazowieckiej księcia Janusza – zapowiada rycerz Włodzimierz Kierblewski. – W bagażu pod Grunwald zabiorę najlepszy spośród trzech moich mieczy półtoraręcznych. Nazywają się tak, bo można nimi władać... oburącz, oczywiście w razie konieczności. Poza mną w bitwie wystąpi dwóch ozorkowskich łuczników, giermek oraz nasz rzemieślnik, specjalizujący się w wyrobie średniowiecznych sztyletów – puginałów, służących do dobijania przeciwników.

Rafał Koperkiewicz, asystent muzealny na zamku łęczyckim, poinformował, że wciąż nie jest zamknięta lista polskich uczestników Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego, zaplanowanego w mieście w dniach 21-22 sierpnia.

Organizatorzy jeszcze negocjują z Bractwem Rycerzy Łuku z województwa łódzkiego oraz grupą rekonstrukcji historycznej taborytów husyckich przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Swoją obecność już potwierdziła natomiast czeska grupa konna „Honoris” i drużyna piesza z Francji. Będzie także francuski mistrz świata w szermierce artystycznej oraz łucznicy z Francji i Węgier.

Więcej informacji w nowym serwisie internetowym Expressu Ilustrowanego

Wiadomości Olsztyn, Wydarzenia Olsztyn

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!